YÜKSEKOKULUMUZDA MADDE BAĞIMLILIĞI VE TÜBERKÜLOZ KONUSUNDA KONFERANS

19 Mart 2019 Salı

           Yüksekokulumuzda Yeşilay haftası münasebetiyle madde bağımlılığı ve tüberküloz konusunda konferans düzenlendi.
Madde bağımlılığı ve tüberküloz ile ilgili seminer verilen programda slayt eşliğinde konuşan ilçemiz devlet hastanesi doktoru Dr. Ebru BOŞLUK tarafından Tüberküloz (verem) nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl bulaşır? Nasıl tedavi edilir? Veremden korunma yolları nelerdir? gibi konularda insan hayatında önem taşıyan bu konuda akademik, idari personelimize ve öğrencilerimize bilgilendirmeler yapıldı.
            Ayrıca Dr. Ebru BOŞLUK madde bağımlılığı konusunda, bağımlılık yapıcı maddeler ve uyuşturucu nedir? Bağımlılığın olumsuz etkileri, olası sonuçları ve zararları nelerdir?Madde kullanımında görülebilecek bazı fiziksel, davranışsal, psikolojik belirtiler, kişi ne zaman bağımlı sayılır, bağımlılık nasıl ilerler, madde kullananlar hangi gerekçeye sığınırlar, kişiler nasıl kandırılıyorlar gibi konulara değindi.
Dr. BOŞLUK, ‘Uyuşturucunun belirli dozda alındığı zaman kişinin sinir sistemini etki ederek gerek akli, gerek fiziki şekilde psikolojisini bozduğunu, alışkanlık ve bağımlılık yapan bu maddelerin insan hayatına birçok yönden olumsuz etkilerinin olduğunu belirterek, uyuşturucu ve madde kullanma yaşının 12-20 li yaşlara kadar düştü, bu konuda toplum olarak bilinçli olmamız ve çocuklarımızı uyuşturucudan korumamız gerekir ’’ diye konuştu.
Özellikle genç yaştaki öğrencilerimiz için kıymetli bilgiler veren ve bizleri madde bağımlılığı konusunda bilgilendiren  ilçemiz devlet hastanesi doktoru Dr. Ebru BOŞLUK’a vermiş olduğu konferanstan dolayı Yüksekokul olarak teşekkür ederiz.