Buradasınız :
Türkçe
English
Pazar, 15.07.2018
28.05.17 | 17:53 | Zaman: 1 Yıl

YÜKSEKOKULUMUZDA KADIN VE EDEBİYAT PANELİ

 

 

Yüksekokulumuz tüm bölüm öğrencilerinin ortak hazırladığı “Kadın ve Edebiyat: Kendine Ait Bir Odadan Erkek Egemen Dünyaya Göndermeler” paneli Yüksekokul müdiremiz Sayın Doç. Dr. Aysun Türkmen, öğretim elemanlarımız, idari personelimiz ve değerli öğrencilerimizin katılımıyla 25.05.2017 tarihinde saat 14:00’da gerçekleştirildi.

Panel, Okt. Gökçenaz GAYRET ve Öğr. Gör. Ertuğrul MEŞE öncülüğünde öğrencilerimiz Uğur Mumcu YALÇIN, Seren YEYRAN, Tuğçe MARAL, Gamze ÖZDEMİR, Dilara URLU, Fatmanur KANAK, Gözde DEMİR, İrem NAS, Burcu ALPAYDIN, Kübra BAYRAKDAR tarafından gerçekleştirildi.

Kübra BAYRAKDAR ve İrem NAS’ın sunuculuğunu üstlendiği kadın yazar ve şairler hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan program, Uğur Mumcu YALÇIN’ın tiyatral sorusuyla başladı. Ardından öğretim elemanlarımızdan Okt. Gökçenaz GAYRET, Virginia Woolf’un “Kendine Ait Bir Oda” adlı eserine atıflarda bulunarak kadın şair ve yazarlarımızın karşılaştıkları sorunları ve erkek egemen edebiyat anlayışına rağmen imza attıkları büyük başarıları anlattı. Seren YEYRAN, ilk kadın romancımız Fatma Aliye Hanım hakkında bilgiler sunduktan sonra, Gamze ÖZDEMİR, kurtuluş mücadelemizin önemli isimlerinden Halide Edip Adıvar’ın edebi kişiliğine yönelik sunumunu yaptı. Fatmanur KANAK, Gülten Akın sunumu sonrasında şairin “Kestim Kara Saçlarımı” adlı şiirini okurken Burcu ALPAYDIN şairin diğer sevilen dizelerini seslendirdi. Tuğçe MARAL, “Tante Rosa” adlı esere atıflarda bulunarak Sevgi Soysal’ın edebi kişiliğiyle ilgili bilgiler paylaştı. Dilara URLU, Didem Madak sunumunu gerçekleştirdikten sonra Gözde DEMİR, şairin “Çiçekli Şiirler Yazmak İstiyorum, Bayım” adlı şiirini seslendirdi. Sunumların ve videoların ardından seyirciler arasında oturan erkek öğrencilerimiz kadın şair ve yazarlarımıza olan desteklerini göstermek için “Kafesteki Kuş Neden Şakır Bilirim” adlı şiirin mısralarını hep birlikte okudular.

Program, eli kalem tutmaktan nasırlaşmış kadın şair ve yazarlarımızın sevgi ve saygıyla anılması; kafesteki kuşun kafesten çıkması ve gönlünce şakıması dileğiyle son buldu.

g__1_.JPG

g__4_.JPG

g__5_.JPG