Buradasınız :
Türkçe
English
Cumartesi, 19.01.2019
11.05.17 | 15:49 | Zaman: 2 Yıl

YÜKSEKOKULUMUZDA KONFERANS

 

“ENGEL TANIMAYAN BAŞARI HİKÂYESİ”


Yüksekokulumuzda, Giresun Üniversitesi İşitme Engelliler ve İşaret Dili Topluluğu tarafından bir konferans düzenlendi.


Engelliler Haftası nedeniyle okul salonunda düzenlenen konferansın konuğu ise Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu, Milli Judocu Samet Bulut’tu.
Giresun Üniversitesi İşitme Engelliler ve İşaret Dili Topluluğu Danışmanı Okt. Derya Su Birleşmiş Milletlere üye 156 devletin her yıl 10-16 Mayıs tarihini Engelliler Haftası olarak kabul ettiğini belirterek, öğrencilerin engelliler konusunda duyarlıklarını artırmak amacıyla böyle bir konferansı düzenlediklerini belirtti.


Okul öğrencilerinin yanı sıra Eynesil İşitme Engelliler İlk/ortaokul öğrencilerinin de katıldığı konferansta Milli Judocu Samet Bulut, küçük yaştan Dünya ve Olimpiyat Şampiyonluğuna kadar uzanan başarı öyküsünü katılımcılar ile paylaştı.


Aslen Oflu bir ailenin çocuğu olan, 1993 yılında Samsun’da Dünya’ya gelen, 5 Yaşında geçirdiği hastalık sonucu işitme yetisini kaybeden Samet Bulut 19 Mayıs Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinden mezun olduktan sonra, 2015 yılından buyana Beden Eğitimi öğretmeni olarak da görev yapıyor.

 
Bu yıl Samsun'da gerçekleştirilecek olan 23. İşitme Engellileri (Deafolimpik) Olimpiyat Oyunlarına da hazırlanan Samet Bulut, “Amacım bu yılda da dünya şampiyonu olmaktır” dedi. 
Engeli olması nedeniyle her defasında önüne büyük engeller çıkarıldığını ve asla yılmadığını anlatan Bulut, “Engellilere spor yapmaları için imkân sağlanmalıdır. Ben çok küçük yaşlarda hedefimi belirlemiştim. Engelli olduğum için antrenman yaptığım salona alınmadığım günler bile oldu. Birçok defa Türkiye Şampiyonu olmama rağmen yurt dışındaki Avrupa Şampiyonalığına ve Dünya Olimpiyat Oyunlarına engeli olduğum için götürülmedim.
Ancak hiç yılmadan, azimle yoluma devam ettim” dedi.

 
Bulut, “Judoda çok sayıda Türkiye birinciliklerinin yanı sıra işitme (deafolimpik) engelliler müsabakalarında 2 Avrupa şampiyonluğu, 4 Dünya şampiyonluğu ve 1 Olimpiyat şampiyonluğu bulunan Samet Bulut, İdealim Spor Bakanlığı bünyesinde engellilere yardımcı olunacak bir birimin başında olmaktır” dedi.

Engellilerin en büyük yardımcılarının ailesi olmaları gerektiğini de vurgulayan Milli Judocu Bulut,” Benim babam her zaman yanımda oldu. Engellilerin ailesi olarak, hatta toplum olarak engellilerin yanında olmalıyız. Onlara fırsat verildiğinde birçok şeyleri başaracaklardır. Buna inanıyorum” dedi.


 Seminerin sonunda Yüksekokul Müdiremiz Sayın Doç. Dr. Aysun Türkmen kısa bir konuşma yaparak, İşitme Engelliler ve İşaret Dili Topluluğu öğrencilerine, Topluluğun danışmanlığını yürüten ve programın düzenlenmesini sağlayan Okt. Derya Su ile Programa katılan Dünya Judo Şampiyonu Samet Bulut’a teşekkür etti. Program teşekkür belgelerinin verilmesi ile son buldu.
Giresun Üniversitesi İşitme Engelliler ve İşaret Dili Topluluğunun Danışmanlığını Okt. Derya Su, Topluluk Başkanlığını ise Kübra Şen yürütüyor. Toplulukta görev alan öğrenciler ise: Belemir Tan, Dilara Tatar, Aslı Ecem Şen, Özlem Çoban, Bahar Ucuz, İrem Bayık, Cannur Erol, Yaprak Gün Meltem Başoğlu ve Melek Metin’den oluşuyor.

eng1.jpg

DSC_0164.JPG

 

eng3_01.jpg

topluluk_oegrencileri_ile.jpg